Spinning

Dünya çapında tanınan bisikletçi "Jonny G." Goldberg, yarışlar için hızlı ve rahat hazırlanabilmek için “spinning”i geliştirildi. 1989’da o ve John Baudhuin, Santa Monika, Kaliforniya’da ilk “spinning” merkezini açtılar ve daha sonra başka spinning eğitmenleri yetiştirmek için bir program tasarladılar. Bu “spinning” denen şeyin ne olduğunu merak mı ediyorsunuz? Aşağıdaki bilgiler bu sporun size uygun olup olmadığı konusunda yardımcı olacak.

Nedir? 
“Spinning”, (belli olacağı üzere) “spinning” bisikleti adı verilen, özel tasarlanmış sabit bir bisikletle yapılan aerobik bir egzersizdir. Pedal çevirdikçe, sizi motive eden bir müzik çalar ve çalıştırıcı, bisiklete dışarıda bindiğinizi gözünüzde canlandırmanızı sağlayacak şekilde konuşur: “Şimdi yüksek bir tepeye çıkıyorsunuz ve henüz doruğunu göremiyorsunuz”... Ders sırasında hızınızı sürekli değiştirirsiniz. Bazen çevirebildiğiniz kadar hızlı, bazen de yavaş. Bu, kendi içinize bakmanıza ve vücudunuzla çalıştığınız kadar zihninizle de çalışmanıza yardımcı olur. 

Neden seviyoruz? 
“Spinning” ciddi miktarda kalori yakar (45 dakikada 450 kalori kadar) ve kalbinizin hızlı kan pompalamasını sağlayacak harika bir aerobik egzersizdir. Ayrıca üst bacaklarınızın ön ve dışta kalan kısımlarını benzersiz bir şekilde sıkılaştırır. Tek bir temel hareketle sürekli aynı yerde kaldığınız için, fazla koordinasyon gerektirmez ve vücudunuzun aldığı şekle odaklanmanız, diğer tüm aerobik egzersizlerden daha kolaydır. Çalıştırıcının direktiflerini takip etseniz de, söz konusu hızınız olduğunda, kontrol sizdedir. Fitness seviyeniz ne olursa olsun, hızınızı ayarlayarak “spinning” dersini tamamlayabilirsiniz.

Gerekli aletler
Bisiklet dışında, rahat ve güvenli bir şekilde bu sporu yapabilmek için şunlara ihtiyacınız var: 

·         Sert tabanlı ve iyi hava alan bir ayakkabı (Yumuşak tabanlı olan koşu ve aerobik ayakkabıları, dersin sonunda ayaklarınızın hissizleşmesine sebep olabilir.)

·         İki havlu, biri terinizi silmek, öbürü de tutma yerlerini silmek için. Böylece elleriniz kaymaz.

·         Bir şişe su, çünkü kesinlikle terleyeceksiniz. Çoğu “spinning” bisikletlerinde su şişesi koyma yeri vardır. Böylece H2o’nuz kolayca uzanabileceğiniz bir yerde durur.


Bilir kişiden bilgiler: Selenin yanlış ayarlanması da incinmelere sebep olabilir. Selenizin yüksekliğini, pedala tam bastığınızda diziniz hafifçe kırık olacak şekilde ayarlayın. Gidonları da seleyle aynı hizaya getirin. İleri doğru eğilip ekkerinizi gidona koyduğunuzda, dirsekleriniz hafifçe kırık konuma gelmelidir.

Püf noktası: İlk dersinize beş dakika erken gelin ki, çalıştırıcı sorularınızı yanıtlayabilsin ve sele ayarlarınızı yapsın. Geçirdiğiniz sakatlıkları söyleyin ki, hareketlerin bazılarını size göre uyarlayabilsin. Derste vites ya da genel teknikle ilgili bir sorun yaşarsanız, bunu çalıştırıcıya mutlaka söyleyin. Eğer ders ileri seviyedeyse, daha yavaş sürüp vitesi düşürün.

Spinning egzersizinizde görev sizdedir

Spinningin en iyi özelliklerinden biri, egzersizi, sizin sevdiğiniz ve düzeyinizin uygun olduğu şekilde yapabilmenizdir. Bisikletinizin pedallarının sertliğini ayarlayabilir, hızını azaltabilir ya da vücudunuzun pozisyonunu değiştirebilirsiniz.

Derse katılmak için fazla ekipmana ihtiyacınız yoktur. Uzmanların önerdiği malzemeler;

·         İyi bir çift, destek sağlayan fitness ya da bisiklet ayakkabısı

·         1 şişe su

·         1 havlu (terinizi silmek için)

·         Ter emici, bisiklete binmeye uygun kıyafet

Spinningin faydaları

Spinning dersine katılanlar, derse başladıktan 2 hafta sonra etkilerini görmeye başladıklarını söylüyorlar. Dersin yararları arasında;

·         Yüksek miktarda kalori yakmak (tipik bir derste 400 ile 600 arasında kalori yakarsınız)

·         Vücuttaki yağ oranının azalması

·         Kalp damar sisteminin güçlenmesi

·         Kasların güçlenmesi

·         Stres seviyesinde azalma

·         Güç artışı

·         Çalışma sırasında vücudun endorfin salgılaması vardır.

Spinning için ipuçları

Derse girmeden önce ve dersten sonra bazı şeyleri yapmanız egzersizinizin verimliliği açısından önemlidir.

Su için; spinning sizi terletir. Hem de çok. Dersten en az 1 saat önce, en az 2 bardak su içerek vücudunuzun ihtiyacı olan suyu alın. Derse, yanınızda bir şişe su ile katılın ve dersten sonra da bol bol su için.

Doğru beslenin; vücudunuzun spinning dersi için bol miktarda yakıta ihtiyacı vardır. Protein,karbonhidrat, meyve ve sebze ile dengeli bir şekilde beslenin ama dersten 1 saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız çünkü spinning dolu mideyle yapıldığında mide bulantısına sebep olabilir.

Kendi temponuzda kalın; kendi istediğiniz ve dayanabileceğiniz modda bisikletinizi ayarlayın. Kendinizi yapabileceğinizden fazlasını yapmaya çalışarak zorlamamalısınız. Eğer belli bir tempoda rahat değilseniz yavaşlamanız gerekiyor demektir. Kendinizi incitmeye değmez.

Esneyin;  dersten önce ve sonra vücudunuzu esnetmek sakatlanma riskinizi azaltır ve bir sonraki sefer için hazırlar.

Soru sorun; eğer ilk defa, ikinci defa ya da üçüncü defa ders alıyorsanız, eğitmeninize soru sormaktan çekinmeyin. Aklınıza takılan her şeyi eğitmeninize sorun. Eğitmenler, sizin dersten keyif almanızı ve başarılı bir egzersiz deneyimi yaşamanızı isterler. Bu nedenle, hiç çekinmeden bilgilerinden faydalanın.