Vücut Geliştirme

Testosteron hormonu kas gelişimi ve kuvveti için bir anahtardır.Beslenmenizi ve antrenmanlarınızı testosteron seviyesini yüksek tutacak şekilde ayarlayabilirseniz vücut geliştirmede başarı potansiyelinizi %90'a çıkarmış olursunuz.

Testosteron vücudumuzdaki en önemli erkeklik hormonudur.İsminden anlaşılacağı üzere testislerde kolesterol esas alınarak günde 4-10mg üretilirler(300 ng/dl-1000ng/dl).Bu oran kadınlarda 10-12 kat daha düşüktür. Üç önemli fonksiyonu vardır;

Testosteronun androjenik etkileri denilen erkeklerde ikincil cinsiyet karakterlerinin gelişimi. Bunlara örnek olarak vücudun tüylenmesi,sakal çıkması,sesin kalınlaşması,libido,penisin büyümesi,sperm üretiminin başlaması diyebiliriz.Yani kısaca testosteron erkekleri erkek yapandır.
Bizim için önemli olan anabolik etkisi.Testosteron protein biyosentezine etki ederek kas gelişimini direkt etkiler. Kas gelişimini hızlandırır,kırmızı kan hücrelerinin üretimini arttırır ve hastalık ve yaralanmalardan sonra iyileşme süreçlerini hızlandırır.Ayrıca metabolizmayı uyararak yağ yakımını hızlandırır. Sözgelimi kızlar ergenlik çağına girdikdiklerinde onların ikincil cinsiyet karakterlerini estrojen hormonu etkiler.Ve kızlarda göğüslerin gelişmesi,kalçaların genişlemesi ve vücudun yağlanması başlar. İşte bu nedenden dolayı kadın vücutçular testosteron kullanmaktadırlar.Yani testosteron olmadan kas gelişmez.
Kandaki testosteron düzeyleri yüksek ise testisler hipotalamus'u uyararak daha az LHRH salgılanır.Böylece hipofiz daha az LH(luteinleştirici hormon)ve FSH(folikül uyarıcı hormon)salgılar. Sonuçta testisler testosteron üretimini azaltarak normal düzeye indirirler.Diğer bir ifadeyle çok testosteron vücut tarafından üretimi azaltılarak ya da hiç üretilmeyerek normal seviyeye çekilir.(steroid kullanımında estrojen üretiminin artması bu nedendendir)
Ergenlik çağlarında testosteron düzeyleri zirvededir.İnsanın kanı kaynar,vücutta yüksek dercede libido ve fiziksel enerji mevcuttur.Fakat bu düzeyler ortalama 23-25 yaşlarından sonra azalmaya başlar.İleri yaşlarda androjen eksikliğine bağlı semptomlar baş göstermeye başlar.Buna bir de yetersiz beslenme ve aşırı antrenman eklenince kas geliştirmek imkansız duruma gelebilir.Altta testosteron düzeylerini doğal olarak yüksek tutmanın püf noktaları sıralanmaktadır:

Fazla çalışma,stres,düşük kalori alımı,düşük protein tüketimi ve vejeteryan diyetleri testosteron üretimini azaltır.
En azından 0.8-1.5gr/kg protein alınmalıdır(bu oranlar horman seviyesi içindir,kas koymak için en az 2gr/kg) Arginin amino asidinin testosteron üretimini arttırdığı kanıtlanmıştır.Kırmızı et tüketimini çok azaltmayın.
C ve E vitaminlerinin doğal düzeyleri korumada etkili oldukları bilinmektedir.
Yeterli dinlenin(en az 7 saat uyuyun) ve düzenli antrenman yapın(çok setli çalışmalar ve yoğunluk çalışması testosteron üretimini arttırır).